Czy ktoś też lubi leczyć zęby? - O stomatologii

Leczenie zębów pod mikroskopem Chorzów

Historia dentystyki

Stomatologia, jako odrębna dziedzina medycyny, istniała już od wielu lat, a wraz z upływem czasu zaczęto wykorzystywać coraz nowsze techniki oraz metody leczenia zębów. Współcześnie stomatologia korzysta z wielu zdobyczy tech

Czy ktoś też lubi leczyć zęby? - O stomatologii Leczenie zębów pod mikroskopem Chorzów
niki, umożliwiając coraz precyzyjniejsze wykonywanie zabiegów. Stomatologia przeszła więc sporą drogę, żeby znaleźć się na takim poziomie zaawansowania, jaki znamy obecnie. Pierwszy przypadek leczenia stomatologicznego znaleziono w liczącym aż 14 tysięcy lat szkielecie mężczyzny. Ślady pozostawione na zębie trzonowym świadczą o próbie wydrapywania ostrym narzędziem zmian próchnicowych. Szkielet mężczyzny, w którego uzębieniu znaleziono ślady pierwszego udokumentowanego leczenia dentystycznego, został znaleziony we Włoszech. Można więc stwierdzić, ze ludzie już od tysięcy lat zmagali się z problemem występującej na zębach próchnicy. Sama metoda pozbywania się zmian próchnicowych pozostała taka sama, ale na szczęście współcześnie dentysta dysponuje znaczenie szerszym wyborem spośród narzędzi oraz materiałów umożliwiających wypełnienie ubytków.


Jak umówić się na wizytę do stomatologa

Stomatologia jest jedną z prężnie rozwijających się dziedzin medycyny, w ramach której korzysta się z coraz nowszych zdobyczy technologii umożliwiających bardziej efektywne leczenie zębów. Wiele osób korzysta z usług świadczonych przez stomatologów, którzy zajmują się nie tylko leczeniem zębów, ale także kwestiami związanymi z estetyką. Umówienie się na wizytę do dentysty nie jest trudnym zadaniem, ponieważ wystarczy jednie zadzwonić pod numer podany na stronie internetowej gabinetu stomatologicznego. Na wizytę można umówić się także za pomocą specjalnego formularza, który można wypełnić na stronie. Dobry dentysta wykonuje szeroki zakres zabiegów stomatologicznych, przyjmując pacjentów z różnymi problemami z uzębieniem. Po skontaktowaniu się z wybranym stomatologiem za pomocą formularza zgłoszeniowego musimy czekać na odpowiedź z ustalonym terminem wizyty. Wizyta u dentysty jest wskazana zawsze wtedy, gdy przez jakiś czasu odczuwamy ból zęba, warto jednak regularnie chodzić do dentysty na wizyty kontrolne.


Zasady dbania o higienę jamy ustnej

Utrzymywanie właściwej higieny jamy ustnej jest jednym z ważniejszych działań profilaktycznych zapobiegających powstawaniu próchnicy zębów. Samo regularne szczotkowanie zębów bywa niewystarczające, choć jest istotnym elementem dbania o higienę. Dobry dentysta często oferuje pacjentom przeprowadzenie instruktażu dotyczącego utrzymywania właściwej higieny w jamie ustnej oraz okolicach. Regularne mycie zębów odpowiednim rodzajem szczoteczki oraz pasty pomaga pozbyć się resztek jedzenia oraz bakterii. Poza szczotkowaniem warto także używać płynów do płukania jamy ustnej oraz nici dentystycznych. Istnieje także kilka zasad dotyczących właściwego szczotkowania zębów, których warto przestrzegać. Przede wszystkim nie należy myć zębów tuż po spożyciu słodkich oraz kwaśnych napojów, ponieważ wtedy szkliwo jest bardzo podatne na zniszczenie. Warto pamiętać o tym, że podatność zębów na próchnicę może być różna u konkretnych osób, dobrze jest więc dobrać odpowiednie środki do utrzymania higieny naszego uzębienia, w czym pomoże dentysta oferujący konsultacje.


Jak powstają wady zgryzu

Stomatologia jest działem medycyny, który zajmuje się nie tylko leczeniem samych zębów, ale zajmuje się także leczeniem okolic przyległych, profilaktyką oraz korygowaniem wad zgryzu. Można wyróżnić kilka specjalizacji stomatologicznych, z których każda zajmuje się leczeniem określonego zakresu chorób i wad. Ortodoncja jest działem, który zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem wad zgryzu za pomocą specjalnych aparatów ortodontycznych. Lekarz dentysta specjalizujący się w leczeniu wad zgryzu jest nazywany ortodontą. Można wyróżnić dwa rodzaje wad zgryzu ze względu na ich powstawanie. Istnieją więc wady zgryzu, które są wrodzone oraz takie, które są nabyte. Czynnikiem mogącym mieć wpływ na wrodzone wady zgryzu jest genetyka. Z kolei nabyte wady zgryzu najczęściej wykształcają się w przeciągu kilka lat życia dziecka i stanowią następstwo niewłaściwych nawyków. Wada zgryzu może pojawić się także podczas wymiany zębów mlecznych na zęby stałe lub też w wyniku jakiegoś urazu twarzy. Niezależnie od przyczyny powstania, wada zgryzu może być skorygowana poprzez wdrożenie przez dentystę odpowiedniego leczenia.